11 серпня 2017

Відмінності між австралійською та британською англійською

Незважаючи на те, що у Великобританії і в Австралії, по суті, говорять на однією мовою, австралійська англійська має свої особливості, про які слід пам'ятати людям, які планують поїхати в Австралію для навчання, роботи або просто в подорож. У британському, канадському, американському та австралійському діалекті дійсно є багато спільного, але через відмінності в значенні багатьох сленгових виразів і інших нюансів, часом буває не так просто зрозуміти свого співрозмовника.

living-in-Australia-or-Britain-United-Kingdom-shutterstock_216791314.jpg

Історичні факти і головні особливості

Колись Великобританія вважалася першою країною в світі, яка мала найбільшу кількість колоній, в число яких також входила Австралія. Саме тому австралійської мови не існує як такої. Однак сучасні австралійці використовують свою версію англійської, яка не завжди зрозуміла людині, що звикла до класичного британського варіанту англійської мови. Згідно з історичними даними, першими жителями материка були каторжники і ув'язнені, які не відрізнялися високим рівнем грамотності. У процесі колонізації Австралії, в країні поступово формувався своєрідний варіант англійської мови, у якого є багато характерних особливостей.

 

Більшість слів, що входять до складу австралійської англійської, пишеться практично точно так само, як і вимовляється. Багато назв природних явищ, ландшафтів і тварин, що збереглися до наших днів, були запозичені з словникового запасу перших поселенців. Як приклад , можна привести найпопулярніших тварин Австралії: кенгуру і коалу. На австралійську мову також помітно вплинула американська англійська, що поширилися з плином часу за допомогою засобів масової інформації, великої кількості фільмів і музики. Якщо послухати і порівняти мову корінного австралійця і англійця, то можна відразу помітити явні відмінності, в тому числі:

 

  • стриманий, спокійний і більш низький тон мови австралійця в порівнянні з англійцем;
  • відмінності між кількістю наголошених складів: австралійці говорять набагато рівномірніше і мелодичніше, в той час як для англійців характерні помітні перепади між ненаголошеними і наголошеними складами у словах;
  • для австралійської англійської мови типова часта заміна слі-синонімів, які відрізняються від початкового варіанту вимовою і написанням, наприклад, chook замість chicken, або mate замість friend.

 

Вимова в австралійській англійській

 

Австралійський акцент і вимова заслуговують на окрему увагу і можуть стати несподіванкою для непідготовленого слухача. В даний час існує три варіанти акценту, у кожного з яких є окрема назва - Broad, Cultivated і General. Велика частина австралійців вибирає General, для цього діалекту характерне поєднання типово австралійської та британської вимови. Насичений акцент Broad воліють використовувати не менше 30% корінних австралійців, у нього є друга неофіційна назва Strine. Витончений Cultivated більш звичний для вух англомовної людини, якій знайомий британський акцент, нею розмовляють приблизно 10% австралійців.

 

Жителі Австралії і Нової Зеландії часто змінюють звуки звичних слів, наприклад, «buy» може пролунати як «boy», що здатне викликати непорозуміння в процесі розмови. Інтонація в австралійській англійській традиційно підвищується в кінці кожного речення, при цьому мова є плавною, її темп відрізняється у жителів міст і передмість - перші говорять помітно швидше. Для мови австралійців характерна так звана «стислість», багато складів «проковтують» в процесі розмови. Це відбувається через те, що більша частина звичних англійських слів в австралійському варіанті мови скорочується. Популярне вітання «Good day» від австралійця буде звучати як «G`day». Нижче представлений невеликий список прикладів таких скорочень:

 

Afternoon – Arvo;

Banana – Nana;

Chocolate – Chokkie;

Evening meal – Tea.

 

Лексика і орфографія

 

Написання багатьох англійських слів практично нічим не відрізняється від австралійських аналогів з точки зору орфографії, чого не можна сказати про американську англійську. Коли мова заходить про такі слова, як colour, honour та ін., в Австралії прийнято писати їх з традиційними британськими закінченнями. В цілому правила граматики австралійської англійської нічим не відрізняються від класичного британського варіанту, це дуже зручно для тих, хто поки що володіє тільки традиційною англійською. Новачки можуть зіткнутися з іншою складністю - розумінням типових австралійських фраз, які являють собою комбінацію британських і американських слів в залежності від тематики розмови.

 

Як приклад,  можна привести словосполучення «rubbish truck» зі значенням «сміттєвоз», при цьому перше слово з таким же значенням широко використовують в Великобританії, а друге в США. Також в австралійському варіанті англійської мови існує кілька слів, які більше ніде не використовуються, це «arvo» - опівдні і «bloke» - людина. Перелік таких слів варто заздалегідь вивчити тим, хто планує поїздку до Австралії. Багато австралійських виражень цілком здатні поставити в глухий кут корінного британця, наприклад, вітання «How are you going?» Замість всім відомого «How are you?». Підбадьорливе «Everything is, or is going to be, fine or OK; it's grand, do not worry about it »звучить як« She`s apples »(Все в порядку), а займенник« it »часто замінюється на займенник« she».

 

Оскільки практично всі австралійці використовують в повсякденній мові General-акцент і дуже рідко вживають сленг, вчити сленгові слова не завжди обов'язково, особливо, якщо мова йде про освоєння австралійського варіанту англійської за короткий термін. При цьому шанувальникам класичної британської англійської, напевно, буде цікаво порівняти кумедні заміни деяких відомих слів і виразів, які звучать зовсім по-іншому в австралійській мові:

 

Алкоголь: Alcohol - Booze;

Точна інформація: Exact information - Good oil;

Комар: Mosquito - Mozzie;

Нісенітниця: Nonsense - Piffle;

Чайник: Tea kettle - Billie;

Туалет: Toilet - Comfort station.